مقاومت سایش یا درجه AC در پارکت لمینت چیست

مقاومت سایش یا درجه AC در پارکت لمینت چیست
 • هنگام خرید پارکت لمینت، ممکن است با اصطلاحی به نام “درجه AC پارکت لمینت” مواجه شوید که به معنای “مقاومت سایش”در فرهنگ لغت فارسی تعریف شده است. درجه بندی AC دوام یک پارکت لمینت را در برابر تعدادی از عوامل کلیدی توصیف می کند. هرچه درجه AC بالاتر باشد، دوام بیشتری دارد. در حالی که لمینت با درجه بندی AC1 فقط برای مناطقی مناسب است که تردد کمی دارند، پارکت لمینت با درجه AC5 نیز برای استفاده در ساختمان‌های تجاری، مانند فروشگاه های بزرگ و شلوغ، به اندازه کافی مقاوم هستند.

  رتبه بندی AC پارکت لمینت تعیین می کند که کف کفپوش تا چه حد در محیط های مختلف مقاومت دارد. کلاس سایش اولین بار توسط انجمن تولیدکنندگان اروپایی کفپوش لمینت (ELPF) معرفی شد. از زمان پیدایش، به عنوان استاندارد صنعتی برای رتبه بندی پارکت لمینت پذیرفته شده است.

  درجه AC چگونه تعیین می شود؟

  برای دریافت امتیاز AC، پارکت لمینت باید آزمایش های دقیقی را پشت سر بگذارد. این فرآیند که به عنوان تست تابر شناخته می شود، کفپوش را برای اندازه گیری مقاومت آن ارزیابی می کند. رتبه بندی AC به نحوه برخورد پارکت لمینت با تعدادی آزمایش از نقاط مختلف کفپوش بستگی دارد. سایش، لکه، ضربه، رطوبت، گرما و خراش همه عواملی هستند که برای تولید درجه بندی AC لمینت استفاده می شوند.

  برای دریافت رتبه AC، هر جنبه ای از آزمون نیاز به قبولی دارد. اگر حتی یکی از آنها ناموفق باشد، یک برچسب “بدون رتبه” دریافت می کند، به این معنی که از نظر کیفیت مورد انتظار هم فروشندگان و هم مصرف کنندگان، علامت را از دست می دهد.

  دو گروه اصلی درجه بندی AC پارکت لمینت عبارت اند از: مسکونی و تجاری. سپس این دو گروه دوباره تقسیم می شوند تا سطح تردد که می توانند تحمل کنند را توصیف کنند: متوسط، عمومی یا بالا.

  ضخامت پارکت لمینت نیز نقشی در تفاوت درجه بندی AC دارد. به طور کلی، هر چه ضخامت بیشتر باشد، رتبه بندی کلاس سایش بهتر است.

  همچنین بخوانید: نحوه نگهداری از پارکت لمینت

  رتبه بندی های مختلف AC  پارکت لمینت

  همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، درجه سایش پارکت لمینت به توانایی آن در مقاومت در برابر تعدادی آزمایش مختلف بستگی دارد. نحوه کنار آمدن آن با این آزمایشات رتبه آن را تعیین می کند.

  بنابراین رتبه بندی های مختلف AC چیست؟ اغلب آنها را با یک برچسب ساده می یابید:

  مسکونی

  AC1

  مناسب برای تررد متوسط بهترین گزینه برای استفاده در اتاق خواب ها یا اتاق های مهمان که ترافیک بسیار کمی دارند.

  AC2

  مناسب برای تردد عمومی اتاق های ناهار خوری یا نشیمن بهترین مکان برای کفپوش های لمینت با درجه AC2 هستند.

  AC3

  مناسب برای تردد بالا. به طور کلی برای همه مناطق مناسب است، به ویژه مناطقی مانند راهروهایی که گذرگاه زیادی دارند.

  تجاری

  AC4

  مناسب برای تردد متوسط در فضاهای تجاری. به دفاتر کوچک، کافه ها یا فروشگاه های کوچک.

  AC5

  مناسب برای تردد بالا در فضاهای تجاری. فروشگاه های بزرگ، ساختمان های عمومی و دفاتر بزرگ مکان مناسبی برای پارکت لمینت با درجه بندی AC5 هستند.

  همچنین ممکن است درجه بندی AC را با استفاده از پیکتوگرام توصیف کنید. در این تصاویر، درجه بندی های مختلف AC یک خانه (مسکونی) یا یک ساختمان تجاری را نشان می دهد. آنها همچنین ممکن است دارای نمادهایی برای افراد و همچنین اعدادی برای نمایش مناسب بودن پارکت لمینت برای استفاده متوسط (1)، عمومی (2) یا بالا (3) باشند.

  درجه سایش پارکت لمینت

  پارکت لمینت مناسب شما

  هرچه امتیاز AC پارکت لمینت بالاتر باشد، دوام آن بهتر است. بنابراین، این بدان معناست که شما همیشه باید به دنبال رتبه بالاتر بروید، مطمئنا؟ خوب، نه همیشه.

  مانند هر کفپوش دیگری، تصمیم گیری شما به شرایط فردی بستگی دارد. لمینت درجه بندی AC1-AC4 با استفاده از لمینت فشار مستقیم ساخته شده است، در حالی که AC5 و بالاتر با استفاده از لمینت فشار بالا ساخته می شود. تفاوت در ساخت آنها باعث ایجاد تفاوت های جزئی در ظاهر و احساس آنها می شود.

  فضاهای تجاری با فضای زیاد به کف پارکت لمینت با دوام بالا نیاز دارند، اگرچه انتخاب لمینت های با درجه پایین تر نیز مزایایی دارد.

  کف‌های دارای رتبه AC3/AC4 نسبت به کف‌هایی که امتیاز بالاتری دارند، در لمس نرم‌تر هستند. در حالی که بافت سخت و خشک AC5 ممکن است برای استفاده تجاری خوب باشد، ممکن است برای خانه های خانوادگی بسیار ساینده باشد – به خصوص اگر بچه های کوچک دارید.

  لمینت فشار مستقیم (AC1-AC4) نیز مجهزتر به ظاهر واقعی تر از لمینت فشار قوی است. این نیز به دلیل ضخامت پارکت لمینت و لایه سایش آن است. هر افزایش رتبه AC به معنای افزایش 60 درصدی سایش است. بنابراین، به عنوان مثال، AC3 صد و بیست درصد بالا تر از درجه سایش AC1 است. سایش بالا تر همچنین ممکن است به معنای ظاهری ابری برای کفپوش شما باشد. بنابراین، اگر سبک را بر دوام ترجیح می دهید، برای کفپوش های درجه پایین تر مناسب تر هستید.

  درجه بندی پارکت لمینت مناسب شما

  در اینجا در شهر پارکت، ما فقط پارکت لمینت را با درجه AC3 و بالاتر می فروشیم. این کار دوام بالایی را تضمین می کند، بدون اینکه به ظاهر اصلی کفپوش آسیبی وارد شود.

  برای یافتن رتبه AC لمینت انتخابی خود، کافی است صفحه محصول پارکت لمینت را به پایین اسکرول کنید تا به رتبه AC در اطلاعات محصول برسید.

  نتیجه گیری

  رتبه بندی AC تایل های پارکت لمینت از طریق آزمایش های دقیق تأیید شده است تا امتیاز دریافت کنند. حتی با درجه های پایین‌تر AC1-AC2، همچنان می‌توانید با دانستن اینکه محصول برای هدفش گواهینامه دارد، تصمیم بگیرید.

  پارکت لمینت با درجه AC پایین تر برای املاک مسکونی مناسب تر است، در حالی که رتبه های بالاتر مانند AC4 و AC5 برای محیط های تجاری عالی هستند. AC3 در وسط قرار دارد و هر قسمتی از خانه شما را اداره می کند و همچنین برای استفاده تجاری سبک مناسب است.

  اگر به دنبال پارکت لمینت هستید و می‌خواهید در مورد بهترین درجه بندی AC برای خود راهنمایی کنید، با شماره تلفن 09121190672 یا 02188874270 تماس بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *